مقالات

آشنایی با انواع کاغذهای چاپ و پرینت

بیش از ۳۰۰۰ نوع کاغذ در بازار وجود دارد. آشنایی با انواع کاغذ به افراد کمک می‌کند تا هزینه، کیفیت و خروجی کارهایشان را مدیریت کنند. برای آشنایی با انواع کاغذهای چاپ و پرینت با ما همراه باشید.

در صنعت چاپ، کاغذها به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • کاغذ و مقوای گرافیکی
  • کاغذهای صنعتی
  • مقوای بسته‌بندی
  • کاغذهای بهداشتی

در ادامه مهم‌ترین کاغذهای صنعتی را بررسی می‌کنیم. برای آشنایی با انواع کاغذهای چاپ و پرینت همراه باشید.

 

کاغذ دفاتر حسابداری یا Ledger or Account Paper

کاغذهایی با گرماژ ۸۵ تا ۱۲۰ گرم که معمولاً به رنگ آبی می‌باشند و پوشش گلاسه ندارند.

 

کاغذ پوستر یا MG Poster

کاغذ پوستر با گرماژ ۷۰ تا ۱۷۰ گرم، برای بسته‌بندی و یا پوستر مناسب است. یک‌طرف کاغذ پوستر زبر و روی دیگر آن، صاف و براق است. از سطح صاف و براق آن برای چاپ تصویر استفاده می‌شود.

کاغذ فتوکپی Duplicators

کاغذ روزنامه یا Paper News Print

یکی از کاغذهای صنعتی کاغذ روزنامه ای می باشد. کاغذ روزنامه از خمیر مکانیکی (خمیر چوب و الیاف بازیافتی) تهیه می‌شود، گرماژ کاغذهای روزنامه، ۵۰ گرم است و قبض آب و برق را روی همین کاغذها چاپ می‌کنند.

کاغذ روزنامه به شکل رول و ورق موجود است و قیمت پایینی و قدرت جذب بالایی دارد و معمولاً برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس استفاده می‌شود. این کاغذ در برابر نور تغییر رنگ می دهدو حالت پوسیدگی پیدا می‌کند.

کاغذ روزنامه Paper News Print

کاغذ تحریر یا Writing Paper

کاغذهای تحریر در چاپ کتاب‌ها، پاکت‌ها و اوراق اداری استفاده می‌کنند. امکان چاپ بر روی هر دو طرف این کاغذ وجود دارد. جوهر سمت دیگر کاغذ تحریر نفوذ نمی‌کند. این کاغذ در گرماژ ۵۰، ۵۵، ۶۰، ۶۵، ۷۰، ۷۵، ۸۰، ۱۰۰ و ۱۲۰ تولید می‌شود که با توجه به نوع نیاز و کاربرد، از آن‌ها استفاده می‌شود.

از خمیرهای شیمیایی، چوب پهن برگان و سوزنی‌برگان در تولید کاغذهای تحریر استفاده می‌شود. این دسته از کاغذ تحریر با مقاومتی که دارد مناسب برای بایگانی در مدت‌زمان طولانی می‌باشد.

از کاغذ تحریر برای چاپ کتاب، چاپ انواع تراکت، چاپ سربرگ و چاپ پاکت در رنگ‌های مختلف استفاده می‌شود.

 

کاغذ فتوکپی یا Duplicators

کاغذ کپی در رنگ‌بندی مختلف و با گرماژ ۷۰ یا ۸۰ گرم تولید می‌شود. این کاغذ مناسب دستگاه پرینتر می‌باشد تا با کاغذهای نامناسب به دستگاه پرینتر آسیب نرسد و افراد کمتر نیاز به تعمیر پرینتر، پیدا کنند؛ اما امروزه به دلیل سفید بودن رنگ آن، مصارف دیگری هم دارند. البته این کاغذها را در رنگ‌بندی‌های مختلف و با گراماژ ۷۰ یا ۸۰ نیز پیدا می‌کنید که دارای طرح ساده و یا خطوط موازی هستند.

 

کاغذ کارتریج یا Cartridge

کاغذهای کارتریج سختی بالایی دارند زیرا از الیاف کوتاه و خمیر چوب با گرماژ ۶۰ الی ۱۷۰ گرم، ساخته می‌شوند.

 

کاغذ سرچسب و چند نسخه‌ای یا Bank and Bonds

کاغذ سرچسب از پارچه یا از خمیر چوب ساخته می‌شود. در ادارات از کاغذ سرچسب و چند نسخه‌ای، استفاده می‌کنند.

کاغذ سر چسب دار

کاغذ جلد Cover Paper

کاغذ جلد، به علت داشتن ضخامت کم و تا شدن راحت، در جلد مجلات و کتاب‌ها استفاده می‌شوند.

 

کاغذ کرومو یا Chromo Paper

این کاغذ به دلیل داشتن پوشش چسب برای چاپ بنر و لیبل مناسب است اتیکت و برچسب‌ها، را با استفاده از کاغذ کرومو می‌سازند.

 

کاغذ لعاب‌دار یا Enamel Paper

کاغذهای لعاب دار در چاپ اتیکت‌ها و پوشاندن جعبه‌های مقوایی، استفاده می‌شوند. با استفاده از غلطک‌های فلزی سرد ساخته شده‌اند.

 

کاغذ خود کپی یا Carbonless Paper

کاغذ خود کپی با گرماژ ۴۰ تا ۲۴۰ گرم تولید می‌شود و دارای کپسول‌های رنگی ریزی هستند که هنگام وارد شدن فشار به روی کاغذ کاربن، در سطح زیرین می‌ترکند؛ و یک کپی در صفحه بعدی ایجاد می‌کند.

کاغذ خود کپی به NCR نیز معروف است از کاغذ خود کپی بیشتر در مواردی چون فاکتورها، قبوض، فرم‌ها و قراردادهای چند نسخه‌ای استفاده می‌شود.

کاغذهای صنعتی

کاغذ گلاسه مات و براق Coated Paper & Board – Matt & Glossy

یکی دیگر از کاغذهای صنعتی کاغذهای گلاسه می باشند. کاغذهای گلاسه با پوشش براق یا مات از خاک چینی و مواد معدنی با گرماژ ۹۰ تا ۳۰۰ گرم ساخته شده‌اند و در چاپ مجلات رنگی به علت داشتن کیفیت خوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع کاغذها در انواع ابریشمی و یا مات ارائه می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *