دسته‌بندی نشده

نحوه تشخیص کارتریج اصل از تقلبی

اگر از کاربران پرینتر باشید حتما می دانید که یکی از اصلی ترین قطعات و بخش های این دستگاه ها که مستقیما روی کیفیت چاپ تاثیر دارد، کارتریج پرینتر است. کارتریج که همان منبع تامین رنگ پرینترهاست اگر کیفیت لازم را نداشته باشد و به جای نمونه های اصلی از انواع تقلبی آن در پرینتر استفاده شود، بدون شک پرینت های با کیفیتی را نخواهیم داشت. بنابراین یکی از اصلی ترین چالش های کاربران تشخیص کارتریج اصل از تقلبی است. با وجودی که شاید همیشه ما به دنبال خرید کارتریج های اورجینال باشیم اما هیچ تضمینی نیست که در دام خرید مدل های تقلبی گرفتار نشویم. بنابراین نحوه شناسایی کارتریج اصل از تقلبی چگونه است و چطور می توانیم مطمئن شویم که کارتریجی که خریده ایم اصل است یا تقلبی؟ یک سری روش ها و ترفندها وجود دارد که می توان با کمک آنها کارتریج های اصلی را از تقلبی تمیز داد. در این مقاله از نمایندگی ریکو با ما همراه باشید تا شما را با روش های مختلف تشخیص کارتریج اصل از تقلبی آشنا کنیم.

روش های تشخیص کارتریج اصل از تقلبی

برای این که بتوان کارتریج های اصلی را از تقلبی تشخیص داد می توان از چند روش و گزینه زیر استفاده کرد:

  • تشخیص کارتریج های اصلی با کمک برچسب امنیتی و شماره سریال کارتریج
  • توجه به بسته بندی محصول
  • توجه به قیمت کارتریج
  • ظرفیت کمتر کارتریج های تقلبی
  • تشخیص کارتریج اصل از تقلبی با بررسی کیفیت چاپ
  • تشخیص کارتریج ها بر اساس برند
  • خرید از فروشگاه های معتبر

با کمک هر یک از این موارد می توان کارتریج های اصلی و تقلبی را از هم تشخیص داد.

تشخیص کارتریج های اصلی با کمک برچسب امنیتی و شماره سریال کارتریج

اولین چیزی که می تواند به شما برای تشخیص کارتریج اصل از تقلبی کمک کند، بسته بندی محصول و مشخصاتی است که روی آن درج شده است. روی جعبه و بسته بندی کارتریج های اصلی یک برچسب امنیتی وجود دارد که می تواند به شما در تشخیص مدل های اورجینال از تقلبی کمک کند. این برچسب ها رنگ شان با حرکت دادن جعبه تغییر می کند. علاوه بر این روی بسته بندی محصولات اصلی شما یک شماره سریال حک شده را می بینید که قطعا می تواند برای شناسایی کارتریج اصل از تقلبی به شما کمک کند. این شماره سریال باید در وب سایت سازنده محصول وجود داشته باشد و شما با سرچ کردن آن در سایت سازنده بتوانید اصل بودن آن را تشخیص دهید.

توجه به بسته بندی محصول

مورد بعدی که می تواند به شما برای تشخیص کارتریج اصل از تقلبی کمک کند، بسته بندی محصول است. بسته بندی های غیر اورجینال و بی کیفیت و بسته بندی هایی که با محصولات اصلی هر برند تفاوت دارد، قطعا می تواند ما را به شک بیاندازد. محصولات اصلی بسته بندی با کیفیتی نیز دارند و بنابراین اگر بسته بندی ایراد داشت می توان گفت که احتمال زیاد کارتریج اصل نیست. خصوصا برخی از کارتریج های تقلبی فاقد بسته بندی هستند و قطعا نمی توانند اصل باشند.

توجه به قیمت کارتریج

قیمت کارتریجی که می خرید گزینه دیگری است که می تواند به شما برای تشخیص کارتریج اصل از تقلبی کمک زیادی کند. اگر کارتریجی که خریداری می کند زیاد از حد ارزان است و با قیمت های معمول محصول در بازار تفاوت قابل توجهی دارد، قطعا محصول مورد نظر اصل نیست و کیفیت لازم را ندارد. هیچ وقت گول ارزان بودن کارتریج ها را نخورید و مطمئن شوید که قیمت محصول، قیمت تعیین شده توسط کمپانی سازنده است. اکثر کاربران با وسوسه خریدی ارزان تر از کارتریج های تقلبی روی پرینتر خود استفاده می کنند.

ظرفیت کمتر کارتریج های تقلبی

کارتریج های تقلبی معمولا خیلی زودتر از نمونه های اصلی تمام می شوند و ظرفیت آنها کمتر است. بنابراین یکی دیگر از راه های تشخیص کارتریج اصل از تقلبی، زودتر تمام شدن ظرفیت کارتریج است. اگر بعد از تعویض یا شارژ کارتریج متوجه زود تمام شدن کارتریج شدید و دیدید که ظرفیت چاپ با تعداد پرینت هایی که باید کارتریج بگیرید برابری نمی کند، می توان متوجه تقلبی بودن آن شد. البته باید در نظر داشته باشید که شاید در این مدت استفاده از یک کارتریج تقلبی به دستگاه شما آسیب هایی نیز برساند. بنابراین سعی کنید از سایر روش ها اصل یا تقلبی بودن کارتریج را تشخیص دهید.

تشخیص کارتریج اصل از تقلبی با بررسی کیفیت چاپ

یکی از بهترین موارد برای تشخیص کارتریج اصل و از تقلبی کیفیت چاپ و برخی از مشکلات دستگاه است. اگر در زمان استفاده از کارتریج برای چاپ متوجه شدید که کیفیت چاپ اصلا مطلوب نیست، می توانید به تقلبی بودن کارتریج شک کنید. چاپ کم رنگ یا پررنگ، چاپ خاکستری و دقیق نبودن رنگ ها همگی می توانند نشان دهنده اصلی نبودن کارتریج باشند.

تشخیص کارتریج ها بر اساس برند

نکته مهم برای تشخیص کارتریج اصل از تقلبی، توجه به برند آن است. با توجه به برند محصولی که خریداری کرده اید می توانید از برخی ترفندهای اختصاصی آن برند برای شناسایی کارتریج اصل از تقلبی کمک بگیرید. مواردی مانند بررسی آنلاین اصالت هر کالا، اسکن QR کد با موبایل، نرم افزارهای اختصاصی برای تشخیص اصالت کالاهای هر برند و مواردی از این دست می تواند به شما در تشخیص کالاهای اصلی کمک کند.

خرید از فروشگاه های معتبر

یک گزینه بسیار عالی برای تشخیص کارتریج اصل از تقلبی، فروشگاهی است که از آن کارتریج خود را خریداری می کنید. یک فروشنده معتبر و با سابقه هیچ وقت با فروش یک کالای تقلبی کسب و کار خود را به خطر نمی اندازد. علاوه بر این معمولا فروشگاه های معتبر محصولات خود را به صورت تضمین شده به فروش می رسانند. در نتیجه بهترین راه برای این که خریدی مطمئن داشته باشید، خرید از یک فروشگاه معتبر است.

مشکلات خرید کارتریج های تقلبی

اهمیت تشخیص کارتریج اصل از تقلبی تنها از این بابت نیست که شما یک محصول اصلی بخرید و هزینه اضافی برای یک محصول تقلبی نپردازید یا این که کیفیت چاپ پایینی نداشته باشید. استفاده از کارتریج های تقلبی می تواند عمر مفید دستگاه را کم کند و آسیب های زیادی را به پرینتر وارد کند. در نتیجه شما ممکن است مجبور به صرف هزینه های بیشتر برای تعمیر پرینتر هم شوید. معمولا کارتریج های تقلبی در داخل دستگاه نشت می کنند و می توانند به بخش های مختلف پرینتر از جمله درام و یونیت آسیب برسانند. از طرفی نیز تمیز کردن پرینتری که با این کارتریج های تقلبی کثیف شده می تواند واقعا خسته کننده باشد. بنابراین اگر نمی خواهید برای تعمیر درام پرینتر یا سایر قطعات آن متحمل هزینه های اضافی شوید، حتما از کارتریج های اصلی و با کیفیت برای دستگاه تان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *